anamall
14 آذر 1401 - 13:05

سفر یک عضو «صندوق امانی افغانستان» به کابل

درحالی‌که آمریکا هنوز پولی به صندوق امانی افغانستان در سوئیس واریز نکرده است، یکی از چهار عضو این صندوق به کابل سفر می‌کند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «شاه محمد محرابی» یکی از چهار عضو صندوق امانی افغانستان در سوئیس قرار است در نشست شورای عالی بانک مرکزی افغانستان در کابل شرکت کند.

وی پیش از این گفته بود بانک مرکزی افغانستان باید به دارایی‌هایش در خارج از این کشور دسترسی مشروط داشته باشد تا برای ثبات اقتصادی، عملکرد بانکی و کاهش تورم از آن استفاده کند.

باوجودی که هدف از ایجاد صندوق امانی افغانستان در سوئیس حفظ دارایی‌های افغانستان گفته شده است، اما «انوارالحق احدی» دیگر عضو کمیته صندوق امانی افغانستان اواخر مهرماه گفته بود آمریکا هیچ پولی به این صندوق واریز نکرده است.

این در حالی است که قرار بود 3.5 میلیارد دلار از دارایی‌های توقیف شده افغانستان توسط وزارت دارایی آمریکا به این صندوق انتقال یابد تا در مواقع لزوم مردم افغانستان از آن مستفید شوند.

آمریکا پس از به قدرت رسیدن طالبان در 24 مرداد سال گذشته، تمام دارایی‌های خارجی افغانستان را توقیف کرد. پس از آن «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا دستور داد تا نیمی از این دارایی‌ها به نفع خانواده کشته‌شدگان 11 سپتامبر مصادره شده و نیمی دیگر از پول‌هایی که قانوناً متعلق به مردم افغانستان است از طریق سازوکارهایی که واشنگتن تعیین می‌کند به عنوان کمک به آنها پرداخته شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 898009